Nastavte si nový iPhone
Je to tu. Váš prvý iPhone leží pred vami v krabičke a už sa nemôžete dočkať, kým ho rozbalíte. Aby zoznámenie s novým jabĺčkom prebehlo hladko, nachystali sme si pre Vás sprievodcu, ktorý Apple nováčikom s prvými krokmi pomôže.
Čo na vás v balíčku čaká?
Súčasťou balenia iPhonu je tiež nevyhnutné príslušenstvo. Krabička obsahuje USB kábel, adaptér a ihlu na vysunutie SIM.
Dizajn iPhonu patrí medzi hlavné dôvody, kvôli ktorým je tak obľúbený. Odreniny alebo pavúk na displeji mu nepristanú, preto odporúčame si k telefónu zaobstarať tvrdené sklo a silikónový kryt. Oboje je k objednaniu v našom e-shope spolu s ďalším príslušenstvom.
Prvé spustenie iPhonu
Pred prvým spustením si nachystajte.
- ihlu na vysunutie SIM,
- SIM kartu (musí byť orezaná na rozmery Nano SIM karty),
- Apple ID a heslo (založte si ho cez počítač, alebo až počas úvodného nastavenia).
Pred aktiváciou sa tiež uistite, že máte k dispozícii pripojenie k internetu. Teraz môžete konečne iPhone prvýkrát zapnúť:
1. Zapínacie tlačidlo na pravej strane iPhonu dlho podržte, kým neuvidíte Apple logo a po ňom uvítaciu obrazovku.
2. Telefón vás v ďalšom kroku upozorní na chýbajúce SIM. Vložte ju a zadajte PIN.
3. Vyberte jazyk a krajinu alebo región, podľa ktorého sa nastavia informácie ako dátum, čas a ďalšie.
4. Pripojte sa k vašej domácej Wi-Fi sieti, aby sa zariadenie mohlo aktivovať.
5. Nastavte si odomykanie telefónu - Touch ID (odomknutie cez home button odtlačkom prsta) alebo Face ID (odomknutie obyčajným pohľadom) a šesťmiestny prístupový kód. Ak kód nechcete, alebo vám vyhovuje iba štvormiestny variant, kliknite na Voľby kódu.
6. Z ponuky na prenos dát a aplikácií si vyberte zodpovedajúcu možnosť. Majitelia prvého telefónu vyberú Neprenášať aplikácie a dáta. Na prenos dát zo zariadenia s iOS existujú rovno 3 metódy. Ak prechádzate na nový telefón z Androidu, stiahnite si v Google Play aplikáciu Prechod na iOS a postupujte podľa návodu.
7. Na prístup ku všetkým službám spoločnosti Apple potrebujete účet Apple ID. Ak ste si Apple ID založili vopred, zadajte ho. V opačnom prípade vytvorte účet teraz.
8. Potvrďte nastavenie automatických aktualizácií.
9. V ďalších krokoch prechádzate voľby pre ďalšie nástroje a služby, napr. Siri. Nie je problém nastavenie preskočiť a dokončiť ho neskôr.
10. Kliknite na Začať a máte hotovo. Vitajte v Apple rodinke!
Import kontaktov
Zo SIM karty
Kontakty by mali byť v ideálnom prípade uložené na SIM karte. V iPhone prejdite do Nastavenia - Kontakty - Importovať kontakty zo SIM a vyberte miesto pre ich uloženie. Otvorte Kontakty a skontrolujte, či sa nahrali. iPhone neukladá kontakty na SIM kartu, ale nahráva ich na iCloud.
Pri prechode z Androidu
Prenos dát vrátane kontaktov urobte hneď pri prvej aktivácii (pozri Prvé spustenie, bod 6).
Získavanie aplikácií
Všetky aplikácie a hry sú dostupné v App Store. Cez lupu zadajte názov aplikácie/hry. Stiahnete ju tak, že kliknete na tlačidlo Získať (v prípade, že ponúka verziu zadarmo), Skúsiť zadarmo (ak je k dispozícii skúšobné obdobie zadarmo a potom je platená), alebo kliknete na tlačidlo s cenou (pri platených aplikáciách a hrách). Modrý obláčik označuje aplikácie, ktoré ste si už raz kúpili a môžete si ich stiahnuť znova.
Na nákup platených aplikácií (alebo navýšenie kapacity iCloudu) potrebujete Apple ID a funkčnú platobnú metódu. Spôsoby platby, ktoré môžete používať, sú tieto: Apple Pay, platobná karta, vyúčtovanie od operátora alebo zostatok Apple ID.
Po potvrdení nákupu a stiahnutí nájdete novú ikonu na ploche.
Zálohovanie iPhonu
Zálohovanie telefónu vykonávate buď pomocou úložiska iCloud, alebo počítača.
iCloud je úložisko, do ktorého sa bezpečne ukladá váš obsah (fotky, dokumenty, atď.), ktorý je vďaka tomu vždy aktuálny a dostupný odkiaľkoľvek. V základe má veľkosť 5 GB. Asi už chápete, že najväčší problém bude práve kapacita. Dobrá správa je, že si za poplatok kedykoľvek môžete navýšiť celkovú veľkosť na 50 GB, 200 GB alebo 2 TB. Keď vám dôjde miesto, nové fotografie, videá a dokumenty sa nebudú na iCloud nahrávať. Preto odporúčame zálohovať pomocou počítača, kde nemusíte navyšovať kapacitu a nestane sa, že vám bude nejaký obsah chýbať.
Pri zálohovaní pomocou počítača využijete iTunes. Telefón pripojíte cez USB kábel do počítača, otvorte iTunes a vyberte v ňom svoje zariadenie. Potom stačí kliknúť na tlačidlo Zálohovať. Po dokončení procesu uvidíte, či bola záloha úspešne vytvorená.
Nastavenia Apple Pay
Platenie je vďaka Apple Pay oveľa jednoduchšie a bezpečné. Každú transakciu musíte potvrdiť cez Touch ID alebo Face ID. Česká republika patrí medzi krajiny s podporou Apple Pay. Zistite, či vlastníte vhodný model iPhonu a platobnú kartu od banky podporujúcej Apple Pay. Potom v aplikácii Wallet v pravom hornom rohu kliknite na + a pokračujte podľa inštrukcií. Až bude karta pridaná do Wallet aplikácie, vyčkajte na overenie karty bankou alebo vydavateľom.
Nastavenie e-mailu
V súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie e-mailové služby Gmail a Zoznam.sk, takže si prejdeme ich nastavenia.
Gmail pripojíte behom chvíľky. V sekcii Nastavenia pod voľbou Heslá a účty kliknite na Pridať účet. Z ponuky vyberte Google, vyplňte svoju e-mailovú adresu a heslá. Pripojenie prebehne automaticky a cez aplikáciu Mail sa dostanete do svojej schránky. Druhou možnosťou je stiahnutie aplikácie Gmail.
Zoznam.sk v základnej ponuke nie je a musíte ho pripojiť ručne, alebo si v App Store stiahnite aplikáciu Email.sk. Ručné pripojenie vykonáte cez Nastavenia - Heslá a účty - Pridať účet. Dole vyberte možnosť Iný, potom zvoľte Pridať poštový účet a vyplňte všetky údaje (meno, e-mail, heslo). Popis sa vyplní sám. V ďalšom kroku do oddielu Server prichádzajúcej pošty zadajte ako hostiteľa imap.zoznam.sk, do poľa používateľ vyplňte začiatok vašej adresy (všetko, čo je pred zavináčom, napr. miesto example@zoznam.sk napíšte len example) a vaše heslo k e- mailu. Užívateľa a heslo zopakujte aj v oddiele Server odchádzajúcej pošty, v poli hostiteľ bude smtp.zoznam.sk. Účet prejde overením a Zoznam sa objaví v prehľade Schránok v aplikácii Mail.
Čo ďalšie váš nový iPhone dokáže?
- Aktivujte si v Nastavenia funkciu Nájsť iPhone.
- Notifikácie vedia byť pekne otravné. Upravte v sekcii Oznámenia pri jednotlivých aplikáciách štýl oznámenia.
- Usporiadanie aplikácií zmeníte tak, že ikonu dlho pridržíte. Až sa začne vrtieť, posuňte ju a uvoľnite stlačenie. Aplikácie, ktoré spolu súvisia, pretiahnite na seba pre vytvorenie tematických plôch (napr. Hudba pre Spotify & Podcasty).
- Vo večerných a nočných hodinách šetrite svoje oči a aktivujte si Night Shift, ktorý od určitej hodiny zmení podsvietenie na teplejšie tóny. V Nastavenia je táto možnosť pod záložkou Zobrazenie a jas.
- Aby ste využívali iPhone na maximum a dozvedeli sa všetko o jeho možnostiach, prejdite si Apple manuál. Nezľaknite sa jeho dĺžky, väčšinu vecí už budete poznať. :)